წინამდებარე კვლევა შეისწავლის საქართველოს სოციალურ გარემოს, სადაც დიდი ყურადღება ეთმობა საზოგადოების დამოკიდებულებას შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მიმართ შვიდი მიმართულებით - ინფორმირებულობა, სტიგმა და სტერეოტიპები, განათლება, დასაქმება, უფლებები და პრივილეგიები, ძირითადი საჭიროებები და სოციალური ინტეგრაცია, და სახელმწიფო პოლიტიკა.
კვლევა ჩაატარა ქართულმა კვლევითმა კომპანიამ "სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტი" (ISSA) 2019-2020 წლებში.
კვლევა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) დაკვეთით განხორციელდა გაეროს ექვსი სააგენტოს ერთობლივი პროგრამის ფარგლებში, რომელიც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების სოციალური დაცვის გაუმჯობესების მიზნით შეიქმნა. მისი ბიუჯეტი 2 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს United Nation’s Fund for Sustainable Development Goals-ის ხელმისაწვდომი რესურსის გათვალისწინებით.

Studies - COALITION FOR INDEPENDENT LIVING
The research examines Georgia’s social environment focusing on the public attitudes towards persons with disabilities in seven areas – awareness, stigma and stereotypes, education, employment, rights and privileges, basic needs and social integration, and state policies.
The research was conducted by the Georgian research company “Institute of Social Studies and Analysis” (ISSA) in 2019 and 2020.
The research was commissioned by UNDP as part of a USD 2 million joint programme to improve social protection for persons with disabilities, implemented by six UN agencies with the resources available though the United Nation’s Fund for Sustainable Development Goals.