2021 წლის 8 აპრილს გაიმართა პროექტის "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისათვის საქართველოში” ონლაინ პრეზენტაცია. ღონისძიების მიზანი მონაწილეებისთვის პროექტის მთავარი აქტივობების და ამოცანების გაცნობა იყო. პროექტს ახორციელებენ ორგანიზაციები "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" და "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" ევროკავშირის მხარდაჭერით.
„ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის“ თავმჯდომარემ თემურ კაკაბაძემ და პროექტის მენეჯერმა ანა ციცაგმა დაინტერესებულ საზოგადოებას დეტალურად მიაწოდეს ინფორმაცია პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ. პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებას შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის მართლმსაჯულებაზე წვდომის გაუმჯობესებისა და დისკრიმინაციის აღმოფხვრის მიზნით, იურიდიული სერვისების განვითარებითა და ეფექტური ადვოკატირების მეშვეობით. პროექტის ფარგლებში, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალებსა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლებზე.
პროექტის ფარგლებში თბილისში, აჭარასა და კახეთში დაგეგმილია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების ადვოკატირების ჯგუფების შექმნა, რომლებიც გამოავლენენ და შეისწავლიან შეზღუდული შესაძლებლობის, გენდერული და ეთნიკური ნიშნით წარმოშობილ დისკრიმინაციის ფაქტებს, მოამზადებენ სარჩელს და საჭიროებისამებრ უზრუნველყოფენ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა წარმომადგენლობას სასამართლოში.
ინიციატივა, აგრეთვე, ითვალიწინებს საერთაშორისო ექსპერტის ჩართულობით და იუსტიციის უმაღლეს სკოლასთან თანამშრომლობით, მოსამართლეთათვის გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციაზე დაყრდნობით, სასწავლო მოდულის შექმნას. აღნიშნული მოდულის დანერგვა სამომავლოდ შესაძლებელი იქნება იუსტიციის უმაღლესი სკოლის განგრძობით სასწავლო პროგრამებში.
პროექტის ფარგლებში მოხდება აჭარაში და კახეთში შეზღუდული შესაძლებლობის საკითხებზე მომუშავე რეგიონული ორგანიზაციების გაძლიერება შესაბამისი ტრენინგებითა და მხარდაჭერის აქტივობებით.
პროექტი ითვალისწინებს ქმედუნარიანობის რეფორმის განხორციელების ხელშეწყობასაც, მოხდება ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე პირთა და მათ მხარდამჭერთა კონკრეტული საჭიროებების, ყოველდღიური გამოწვევების და გამოცდილების შესწავლა, რომლის საფუძველზეც შეფასდება რეფორმის პროგრესი და შემუშავდება რეკომენდაციები.
პროექტის პრეზენტაციის დროს, სიტყვით გამოვიდნენ ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენელი დომინიკა სკუბიდა, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ სარჯველაძე, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე რატი იონათამიშვილი, ბათუმის მერი არჩილ ჩიქოვანი, თბილისის მერის მოადგილე ილია ელოშვილი, იუსტიციის უმაღლესი სკოლის დირექტორი ვანო ბოლქვაძე და „კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის“ თავმჯდომარე გიორგი ძნელაძე.

On April 8, 2021, the online presentation of the project Civil Society Action for Promoting Human Rights of Persons with Disabilities in Georgia was held. The purpose of the event was to introduce the participants to the key activities and objectives of the project. The project isimplementedby Changes for Equal Rights (CER) and Coalition for Independent Living (CIL) with the support of the European Union.
Temur Kakabadze, the Chairman of Changes for Equal Rights and Ana Tsitsagi, Project Manager, provided stakeholders with detailed information on the activities planned within the project. The project focuses on developing the capacity of civil society organizations to enhance access to justice and eliminate discrimination against persons with disabilities including women with disabilities and those belonging to ethnic minority groups through effective advocacy and development of the legal services.
To this end, the project will form three Disability Advocacy Teams (DATs) in Tbilisi, Adjara and Kakheti who will identify and study the discrimination cases with the priority focus on intersection of disability, ethnic origin and/or gender discrimination. The DATs will provide legal advice to all interested parties, seek evidence in the case, prepare a lawsuit, and ensure that persons with disabilities are represented in court as necessary.
The initiative also envisages developing a judicial training module on the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities with the involvement of an international expert and in cooperation with the High School of Justice. The project will also explore the opportunities for integration of the module in continuous training programs of the High School of Justice.
Further the project will strengthen the regional disability organizations of Kakheti and Adjara regions through relevant training and support activities.
Lastly, the project will focus on improving the implementation of legal capacity law reform. This will be achieved by conducting research aimed at exploring the daily realities, specific needs and experiences of persons with psycho-social needs and their supporters, based on which the progress of the reform will be assessed and the relevant recommendations developed.
During the project presentation, the speeches were given by Dominika Skubida, the Programme Officer of the EU Delegation; Mikheil Sarjveladze, the Chairperson of the Committee on Human Rights and Civil Integration; Rati Ionatamishvili, the Deputy Chairperson of the Committee on Human Rights and Civil Integration, Deputy Mayor of Batumi, Archil Chikovani, Mayor of Batumi Vano Bolkvadze and Giorgi Dzneladze, Chairman of the Coalition for Independent Living.