ბორჯომში მოსამართლეებისთვის ტრენერთა ტრენინგი (TOT) გაიმართა
4-6 თებერვალს, არასამთავრობო ორგანიზაციების "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის", "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისთვის" და იუსტიციის უმაღლესი სკოლის თანამშრომლობით, ბორჯომში მოსამართლეებისთვის ტრენერთა ტრენინგი (TOT) გაიმართა. შეხვედრის თემა "გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების დაცვის კონვეცია" იყო.
ტრენინგში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს უზენაესი სასამართლოსა და თბილისის სააპელაციო სასამართლოების მოსამართლეებმა. სამუშაო შეხვედრაზე მოწვეული იყო ადამიანის უფლებათა იურისტი, ლიდსის უნივერსიტეტის სამართლისა და სოციალური სამართლიანობის პროფესორი, ოლივერ ლიუისი.
თანამშრომლობის ფარგლებში დაგეგმილია საპილოტე ტრენინგის ჩატარება და სხვა მოსამართლე ტრენერების გადამზადებაც.
აღნიშნული აქტივობა ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისთვის საქართველოში", ფარგლებში ტარდება, რომელსაც 2021 წლის 1 თებერვლიდან პარტნიორი ორგანიზაციები "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" და "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" ახორცილებენ.

Training of trainers for judges was held in Borjomi
On February 4-6, in cooperation with the NGOs Coalition for Independent Living, Changes for Equal Rights, and the High School of Justice, a training of trainers for judges (TOT) was held in Borjomi.The topic of the meeting was "UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities".Judges of the Supreme Court of Georgia and Tbilisi Courts of Appeal participated in the training.
Oliver Lewis, a human rights lawyer and professor of law and social justice at the University of Leeds, was invited to the workshop.As part of the cooperation, it is planned to conduct pilot training and train other judge trainers.
This activity is carried out within the framework of the EU-supported project "Civil Society for the Rights of Persons with Disabilities in Georgia", which will be implemented from February 1, 2021 by the partner organizations "Changes for Equal Rights" and "Coalition for Independent Living".