კოალიციამ "ევროკავშირის" მიერ ორგანიზებულ "ევროპის დღის" ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
ევროპის დღე, რომელიც ყოველწლიურად 9 მაისს აღინიშნება, მშვიდობისა და ერთიანობის სიმბოლოა. ამ დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების მონაწილეებს შორის ტრადიციულად ჩვენი ორგანიზაციაც იყო.
ღონისძიების ფარგლებში, “კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის” თავმჯდომარემ, გიორგი ძნელაძემ, სიტყვით მიმართა დამსწრე საზოგადოებას და ყურადღება გაამახვილა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების მდგომარეობასა და მათ წინაშე მდგარ გამოწვევებზე საქართველოში. ის ასევე შეეხო ევროკავშირისა და აშშ-ის როლს ინკლუზიური პოლიტიკის განვითარებასა და შშმ პირთა ღირსეული და სრულფასოვანი ცხოვრების მხარდაჭერაში.
სტენდთან მისულ სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ პირად გამოცდილებაზე დაყრდნობით გაეაზრებინათ ფიზიკური ბარიერების გავლენა. საკუთარ თავზე გამოეცადათ დამხმარე ტექნოლოგიებისა და მოწყობილობების შესაძლებლობები და ჩართულიყვნენ სენსორულ თამაშში, სადაც მხოლოდ შეხებისა და ყნოსვის საშუალებით უნდა გამოეცნოთ სხვადასხვა საკვები პროდუქტი.
განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია სტრატეგიულმა თამაშმა "ბოჩა", რომელმაც გააერთიანა მონაწილეები და ხელი შეუწყო გუნდურ მუშაობასა და ურთიერთგაგების განმტკიცებას ერთმანეთისთვის სრულიად უცნობ ადამიანებს შორის.
„კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის“ მადლობას უხდის თითოეულ ადამიანს, ვინც შეუერთდა ამ მნიშვნელოვან დღეს. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ მსგავსი ინიციატივები ქმნის პლატფორმას ინკლუზიური საზოგადოების მშენებლობისთვის, სადაც დამოუკიდებელი ცხოვრება აღიარებულია როგორც ფუნდამენტური უფლება და არა პრივილეგია.

Europe Day, celebrated annually on May 9, is a symbol of peace and unity. This year, our organization, the "Coalition for Independent Living," once again took part in the festivities.
During the event, Giorgi Dznelezde, Chairman of the Coalition, addressed the audience, highlighting the rights and challenges faced by persons with disabilities in Georgia. He also emphasized the role of the European Union and the U.S. in promoting inclusive policies and supporting dignified, independent living for people with disabilities.
Visitors to our booth had the opportunity to: Experience firsthand the impact of physical barriers; Test assistive technologies and devices;Participate in a sensory game, where they had to identify different food products using only touch and smell.
A special highlight was the strategic game of Boccia, which brought participants together, fostering teamwork and mutual understanding—even among complete strangers.
The "Coalition for Independent Living" thanks everyone who joined us on this important day. We believe such initiatives create a platform for building an inclusive society, where independent living is recognized as a fundamental right—not a privilege.