2022 წლის 9 სექტემბერს, სასტუმრო "რედისონ ბლუ ივერიაშ" პროექტის "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისათვის საქართველოში" ფარგლებში მომზადებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ქმედუნარიანობის რეფორმის კვლევის ანგარიშის პრეზენტაცია გაიმართა.
ევროკავშირის ხელშეწყობით მომზადებული კვლევის მიზანი ქმედუნარიანობის რეფორმის შემდგომ, მხარდაჭერის მიმღებ პირთა ყოველდღიური რეალობის, გამოწვევებისა და გამოცდილებების შესწავლა და იმპრაქტიკული ბარიერების გამოვლენა იყო, რომელსაც მხარდაჭერის მიმღები პირები და მხარდამჭერები (ოჯახისწევრები, სოციალური მუშაკები და მხარდამჭერად დანიშნული სხვა პირები) აწყდებიან.
"წარმოდგენილი რეკომენდაციები და კვლევის შემოთავაზებები ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონეპირებისთვის გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მხარდაჭერის მიწოდების ფუნდამენტურ, თეორიულ დაფილოსოფიურ პრინციპებს ეხება და მიზნად ისახავს იმ ძირითადი საკითხების, რწმენებისა და პიროვნულითუ გარე ფაქტორების წინ წამოწევას, რაც საფუძვლად უდევს ურთიერთობას მხარდაჭერის მიმღებ პირსადა მის მხარდამჭერს შორის. შესაბამისად, კვლევის მიზანი იყო ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონეპირებისა და მათი მხარდამჭერების ყოველდღიური გამოცდილებებისა და გამოწვევების შესწავლა, რისიგააზრებაც, რეფორმის სამართლებრივ ანალიზთან ერთად, ასევე, აუცილებელია პოლიტიკისა დაპრაქტიკის შესაცვლელად" - განაცხადეს პრეზენტაციაზე მკვლევართა ჯგუფის წევრებმა.
პრეზენტაციის განმავლობაში დამსწრე საზოგადოებას საშუალება ჰქონდა დეტალურად განეხილა კვლევის ძირითადი მიგნებები და რეკომენდაციები.
შეხვედრას საქართველოს პარლამენტის წევრი, რატი იონათამიშვილი, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის დეპარტამენტის წარმომადგენლები, საქართველოს სოციალურ მუშაკთა ასოციაციის დირექტორი, ქეთევან გიგინეიშვილი, სოციალური პოლიტიკის სამმართველოს უფროსი თათია გვარამაძე, თბილისის მერიის, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგელები და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები დაესწრნენ.
კვლევის ფარგლებში თბილისში, იმერეთში, აჭარასა და კახეთში სულ ოთხი ფოკუს ჯგუფი ჩატარდა. საველე სამუშაოები 2021 წლის აგვისტო-ნოემბერში მიმდინარეობდა.
პროექტს, "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისათვის საქართველოში", ახორციელებენ ორგანიზაციები "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" და "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით.

With the support of the European Union, the presentation of the Legal Capacity Reform Research Report took place on 9 September
On September 9, 2022, the presentation of the Legal Capacity Reform Research Report of the ability of disabled persons prepared within the framework of the project Civil Society for the Rights of Disabled Persons in Georgia was held at the Radisson Blu Hotel Iveria.
The aim of the study prepared with the support of the European Union was to study the daily reality, challenges and experiences of the persons receiving support and to reveal the practical barriers that the persons receiving support and supporters face after the capacity reform.
During the presentation, the attending public had the opportunity to discuss in detail the main findings and recommendations of the research.
The meeting was attended by the member of the Parliament of Georgia, Rati Yonatamishvili, the representatives of the Department of Protection of the Rights of Persons with Disabilities of the Office of the Public Defender of Georgia, the director of the Association of Social Workers of Georgia, Ketevan Gigineishvili, the head of the Social Policy Department, Tatia Gvaramadze, representatives of Tbilisi City Hall, non-governmental organizations and persons with disabilities.
As part of the research, a total of four focus groups were held in Tbilisi, Imereti, Adjara and Kakheti. Field works were carried out in August-November 2021.
The project Civil Society for the Rights of Persons with Disabilities in Georgia is implemented by the organizations Changes for Equal Rights and Coalition for Independent Living with the financial support of the European Union.