24 ოქტომბერს, საქართველოს, სომხეთის და მოლდოვის სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს შორის, "ზუმის" პლატფორმის მეშვეობით, საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა. შეხვედრა პროექტის "მოლდოვის, სომხეთის და საქართველოს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ორგანიზაციები ჩართულობისა და თანამშრომლობისთვის" ფარგლებში გაიმართა, რომელიც "ევროკავშირის" ფინანსური ხელშეწყობით ხორციელდება.
სამი არასამთავრობო ორგანიზაციისგან შემდგარი კონსორციუმის ძირითადი მიზანია სომხეთში, მოდლოვასა და საქართველოში შეზღუდულ შესაძლებლობასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის იმპლემენტაციის ხარისხის შესწავლა, ამ ქვეყნებში შეზღუდულ შესაძლებლობასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის ხელშეწყობა და შეზღუდული შესაძლებლობის საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება, როგორც ეროვნულ ასევე, საერთაშორისო დონეზე.
შეხვედრაზე პროექტის ფარგლებში სამ ქვეყანაში ჩატარებული კვლევის შედეგები განიხილეს, რომელზე დაყრდნობითაც, მთავრობისთვის რეკომენდაციები შემუშავდა.
ორგანიზაცია "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" თავმჯდომარემ, გიორგი ძნელაძემ აღნიშნა, რომ ქვეყანაში მთავარ გამოწვევად კანონის აღსრულებისა და მონიტორინგის პრობლემა რჩება, რაც გეგმებისა და სტრატეგიების არარსებობითაა გამოწვეული. მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება ასევე, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საფუძვლიანი მონაწილეობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია, რომ ერთობლივი ნაბიჯები გადაიდგას ინკლუზიური, თანასწორი გარემოს შესაქმნელად და შეიცვალოს ის ხედვები და პარადიგმები, რომლითაც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები არიან აღქმულნი.
შეხვედრას საქართველოს, სომხეთის და მოლდოვის სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, სამივე ქვეყნის სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები და პარლამენტის წამომადგენლები ესწრებოდნენ.

On October 24, an international conference was held between the civil society organisations of Georgia, Armenia, and Moldova through the "Zoom" platform. The meeting was held within the framework of the project "Moldovan, Armenian and Georgian DPOs for Inclusion and Cooperation (MAGIC)", which is implemented with the financial assistance of the "European Union".
The main goal of the consortium of three NGOs is to study the implementation quality of disability legislation in Armenia, Modlova, and Georgia, to promote disability legislation in these countries, and to strengthen cooperation between NGOs working on disability issues, both nationally and internationally.
At the meeting, the results of the research conducted in three countries within the framework of the project were discussed, based on which recommendations were developed for the government.
The chairperson of the "Coalition for Independent Living” organisation, Giorgi Dzneladze, noted that the main challenge remains the problem of law enforcement and monitoring, which is caused by a lack of plans and strategies. The thorough participation of people with disabilities in decision-making processes remains an important challenge.
According to him, it is important that joint steps are taken to create an inclusive, equal environment and to change the views and paradigms by which disabled people are perceived.
The meeting was attended by civil society organisations from Georgia, Armenia, and Moldova, employees of the Public Defender's Office of the three countries, and representatives of the parliament.